Brzina rada Android aplikacija

Prilikom izrade android aplikacija jako bitna stvar je i brzina rada same aplikacije. Korisnikovo čekanje na izvršenj određenih operacija treba biti minimalno. Ukoliko je aplikacija takva da to može da obezbedi, korisniku je potrebno omogućiti nesmetano korišćenje aplikacije za vreme učitavanja podataka i obrađivanja kompleksnijih podataka i operacija. Savršeno bi bilo da kada korisnik aktivira neku akciju ista se u istom trenutku i izvrši ali to često nije moguće naročito u obimnijim poslovnim aplikacijama koje često komuniciraju sa drugim servisima i čekaju na odgovor od tih servisa što znatno usporava njihov rad. Ipak u određenoj meri je moguće postići da korisnik ne primeti kašnjenje koje je neminovno i često zavisi od trećih faktora, a ne od aplikacije. Ti faktori su kako sadržaj koji se učitava tako i brzina internet konekcije i jačina signala. Otkanjanje ovakvih nedostataka se postiže korišćenjem pozadinskih procesa. Pozadinski procesi predstavljaju procese koji su nevidljivi korisniku i koje aplikacija izvršava u pozadini ne prikazujući to na ekranu. Najčešći primer je nesmetano čitanje teksta dok se u pozadini učitavaju slike. 

Faktori koji utiču na brzinu rada android aplikacija

Na brzinu rada andorid aplikacija utiče i čuvanje već učitanih podataka kao i optimizacija količine podataka za prenos. Čuvanje već učitanih podataka omogućava korisniku da pristupi nekim podacima na primer čak i kada nije na internetu jer su oni u memoriji njegovog telefona. Podaci koji su sačuvani u memoriji telefona se odmah učitavaju što znatno ubrzava rad aplikacije. Prilikom pravljenja ovakvih aplikacija bitno je napomenuti da prilikom prvog učitavanja aplikacije ipak ćete morati malo da sačekate da se sadržaj preuzme i učita u vašu memoriju dok svaki sledeći put nećete primetiti kašnjenje. Za prvo učitavanje aplikacije je praksa da se koristi Loading screen (učitavanje) koji govori korisniku da sačeka dok se aplikacija učita.

Dobro je saopštiti korisniku aplikacije šta se trenutno dešava sa aplikacijom jer ako on izazove neku akciju, a vi ga niste obavestili šta se dešava može da pomisli da aplikacija ne radi, a kada se to dogodi više puta očigledno je da će odustati od vaše aplikacije.

Napraviti aplikaciju koja ispunjava sve ove uslove nije lako. Potrebno je dosta iskustva, vremena i testiranja da bi se sve sve sitnice i funkcionalnosti pokrile kalitetno i temeljno. Iz ovog razloga nije neuobičajeno da se neke od ovih stavki namerno zanemare, naročito u prvim verzijama aplikacije koje često nose oznaku 1.0. Ove verzije služe programerima za testiranje. Zatvoreni krug ljudi koji intenzivno koriste aplikaciju kako bi otkrili nedostatke i na njih ukazali programerima. Nikako ne treba zanemariti i komentare korisnika kada vaša aplikacija počne komercijalno da se koristi. Neće svi komentari biti pozitivni u to budite sigurni. Dakle, ukoliko tačno znate sve potencijalne probleme lakše ćete im dodeliti prioritete i napraviti dobru aplikaciju koja će maksimalno zadovoljiti potrebe vaših klijenata i korisnika. Sa što više napravljenih aplikacija imaćete i veće iskustvo, a i znanje na šta treba obratiti dodatnu pažnju.

Ako razvijate aplikaciju radite to za potrebe korisnika jer ste i vi jedan od njih i svakako želite da budete zadovoljni svojom aplikacijom. Ako ste vi kaokorisnik zadovoljni onda će biti i vaši klijenti, a to je ono što će obezbediti dalje povećavanje broja korisnika i celokupnu uspešnost vaše aplikacije.

 

Pročitajte još i:

Izrada Android aplikacijaProgramiranje Android aplikacija;Koraci pri pravljenju Android aplikacija  ; Funkcionalnosti Android aplikacija

Pošaljite Besplatan Upit